logo
 ECHA Z GÓR
Mount Huntington dla Polaków! · 8
Z Michałem Kasprowiczem, Dawidem Sysakiem i Rafałem Zającem rozmawia Maciek Ciesielski 
Grań Tatr Zachodnich na nartach · 14
Z Andrzejem Miklerem, który 16 kwietnia pokonał na nartach główną grań Tatr Zachodnich w czasie 13 godzin 50 minut, rozmawia Agnieszka Szymaszek

RELACJA
IV Memoriał Andrzeja Skwirczyńskiego · 16
Tekst: Andrzej Mirek
Zdjęcia: Piotr Drożdż

BULDERING
Virgin Gorda. Piasek zamiast krasza · 20
Tekst i zdjęcia: Jim Thornburg
Tłumaczenie: Monika Młodecka
Każdego dnia udawało nam się znaleźć całkiem sporo klasyków do pomęczenia, a ich różnorodność często zaskakiwała. Były oblaki, mikrokrawądki, przewieszone rysy, strzały po lochach, a nawet problemy, które wyglądały na nietknięte. Nie mogliśmy uwierzyć, że mamy ten prawdziwy raj bulderowy cały dla siebie.

Seszele. Buldering w tropikach · 26
Tekst i zdjęcia: Izabela Gronowska-Babicz
Topo i informacje źródłowe: Filip Babicz
Ze zdjęć wynikało, że powtórzenie Gondwany to tylko formalność, lecz życie bywa zaskakujące. Już sam start miał swoje smaczki – w dolnej części rysy uwielbiały gnieździć się kraby. Przed każdą przystawką uciekały w głąb szczeliny, do której wkładało się palce. Jednak główną trudnością okazał się wyjściowy ruch – pełny przyblok na zaklinowanej dłoni, połączony ze wstawieniem wysoko nogi na tarcie i dalekie sięgnięcie do dobrego już chwytu. Brak kraszpadów odwagi nie dodawał, więc dla bezpieczeństwa Filip próbował wstawiać się w bulder podczas przypływu, startując z wody sięgającej mu do pasa.

Wioska na krańcu Indii · 34
Tekst: Bernd Zangerl
Zdjęcia: Ray Demski
Tłumaczenie: Piotr Górka
Miejscowi od samego początku uważnie nas obserwują i podążają za nami krok w krok. Niektórzy towarzyszą nam nawet całymi dniami. Z zainteresowaniem starają się zrozumieć, o co chodzi z tymi skałami. Jednakże gdy dostrzegają, że poruszamy się po ich terenie z respektem, to znaczy staramy się nie niszczyć pól i łąk, a większość czasu spędzamy pod lub na jakimś kamieniu, zostajemy zaakceptowani.

KOMIKS
Tragedia na Lho La. Początek Końca · 40
Tekst: Bernadette McDonald i Jerzy Porębski
Ilustracje: Ewa Łabaj

Everest 1989 roku. Tragedia na Lho La · 48
Tekst: Łukasz Ziółkowski

Włodek Jacooś Porębski. Z głębi jaskiń w „Nasze Skały” · 50
Pytał: Andrzej Mirek
Wspinacze zawsze byli bardziej „estetyczni”: mieli lepsze ciuchy, lepszy sprzęt, brak oporów przed chwaleniem się przejściami. Ale prezentowali także pewien rodzaj osamotnienia. Zespoły wspinaczkowe są małe, nie ma takiej integracji (pomijam oczywiście życie taborowe i schroniskowe. I to „bazowe” w górach wysokich). Dla mnie wspinacze podświadomie stanowili zawsze „wyższą kastę” niż grotołazi, a jednocześnie ci drudzy wydawali się bardziej wtajemniczeni w świat gór.

Wspinaczka na krańcu świata, czyli zapraszamy do południowej Portugalii · 58
Tekst i zdjęcia: David Munilla
Tłumaczenie: Katarzyna Okuszko
Wspinanie w Portugalii stało się popularne dopiero kilka lat temu. Jednak bez wątpienia znajdziemy tu wspinaczkowe perełki, takie jak sektory położone na południu, w okolicach Algarve. Malutkie miasteczka o specyficznej architekturze, ludzie ubierający się w tradycyjne stroje, szerokie plaże, z drobniutkim piaseczkiem, niewielkie zatoczki chronione skałami – wszystko to powoduje, że pobyt tutaj zapamiętacie na długo.

Chamonix dla każdego 
Trawers Pointes Lachenal oraz „Mała” Grań Cosmiques · 64
Tekst: Maciek Ciesielski

Wielkie Granie Tatr
Grań Jaworowego Muru · 68
Tekst i zdjęcia: Andrzej Marcisz

Na zielonej planecie Kalamarka · 74
Tekst i zdjęcia: Patryk Różecki
Nazwa Kalamarka skojarzyła mi się z czymś dzikim, egzotycznym i odległym. Zapachniała Orientem, a może zabrzmiała, jakby była rodem z Amazonii? Nie potrafiłem konkretnie umiejscowić owej tajemniczej destynacji. Jakże wielkie więc było moje zdziwienie, gdy dowiedziałem się, że leży niecałe 200 kilometrów od granicy z Polską – na Słowacji.

Innsbruck – odlot dla aktywnych · 76
Tekst: Łukasz Ziółkowski

BEZPIECZEŃSTWO W GÓRACH
Trail running i biegi górskie · 78 

SKAŁOPLAN
Trzy siostry w Mirowie · 80
Tekst i topo: Darek Kaptur
Zdjęcia: Piotr Drożdż

NIE TYLKO DLA ORŁÓW
Łutowiec · 83
Tekst i topo: Darek Kaptur
Zdjęcia: Piotr Drożdż

SZPEJ · 89
adres email do składania reklamacji: reklamacje@czytaj.goryonline.com