logo

ECHA Z GÓR 8

Steph Davis bez asekuracji · Nose – imponujący rekord! · Highline po polsku · B.A.S.E w Dolinie – też po polsku · Na żywca i nie tylko · Wielka droga Babanowa

RELACJE

Z pamiętnika festiwaloholika. Rzecz o Przeglądzie Filmów Górskich w Lądku Zdroju 16

II Spotkania z Filmem Górskim – podsumowanie 18

Polskie dni z Zell Am See 20

Golden Lunacy. Zderzenie żywiołów 22

David Kaszlikowski

Ta samotność we dwoje jest niesamowita. Jesteśmy jak maleńkie kropki. Na tej ścianie nie istniejemy dla świata. Co jakiś czas fiordem przepływa łódź rybacka, ale nikt nie wie, że na wyspie Pammialuk, na zasłoniętym głazami wzgórzu dwójka Polaków rozłożyła swój obóz, a już na pewno nikt nie wpadnie na pomysł, by szukać ludzi na tym bezmiarze granitu 500, 700, 1000 m ponad wodą.

Klasycznie w Charakausa, czyli Lucky People w Karakorum 34

Adam Pustelnik

Kiedy przez radio prosimy Nafeesa o prognozę n a następny dzień, słyszymy za każdym razem to samo: „radio says: mix cloudy”. Za pierwszym razem nie rozumiemy, co może to oznaczać, aż do chwili, gdy rano budzimy się w mgle tak gęstej, że można by ją ciąć nożem. Rozwiązanie sytuacji przychodzi dosyć niespodziewanie.

Mikstowo w Charakusa 42

Jan Kuczera

Zapomnieliśmy o zabraniu gazu. Nasze rozgoryczenie tym faktem sięga stanu, kiedy pozostaje już tylko milczenie. Żadne wulgaryzmy nie są w stanie oddać tego, co czujemy. Milczymy więc. Obaj wiemy, że niemożliwość roztopienia śniegu i zagotowania wody oznacza porażkę na wstępie.

Góra Martwych Ptaków 48

Tekst: Łukasz Depta, Andrzej Głuszek

Zdjęcia: Łukasz Depta

Staję rozczarowany na nawisie, na lewej z dwóch grani, wpisujących niewielką, północną ścianę Honbroka w trójkąt. Miał tu być płaski kawałek grzbietu, a tymczasem nawisy i seraki pną się w kierunku gigantycznego lodowego kalafiora na wierzchołku. W lewo spada śnieżno-lodowy stok na kilkaset metrów. I nie ma tam przystanków. To znaczy pewnie jest gdzieś tam ostatni przystanek, ale to nie dla nas.

Buoux – po prostu klasyk 60

Tekst i zdjęcia: Christian Pfanzelt

Tłumaczenie: Alexander Beneke

Menu jakie oferuje Styxwall jest co najmniej zachęcające. Angela decyduje się na Vieux campeur i jest nieźle zaskoczona tym, że im wyżej wchodzi, tym dłuższe stają się odstępy między przelotami, a ściana staje się gładka jak teflonowa powierzchnia patelni. Wspinam się na prawo od Angy na Scaravangeur 7a i spoglądamy na siebie z nietęgimi minami, smacznego.

Buoux – info praktyczne 67

Drugi dom we Francji 68

Andrzej Marcisz

Buoux – tu straciłem dziewictwo 69

David Kaszlikowski

10 faktów i ciekawostek z historii wspinania w Buoux, które warto znać 70

Piotr Drożdż

Bracia Burgess – powrót do Chamonix 72

Z Adrianem i Alanem Burgeessami rozmawia Piotr Paćkowski

KĄCIK TATRZAŃSKIEGO TURYSTY 74

Ostra

Leszek Jaćkiewicz

TRENING 76

Trening „wyrównawczy”

Tekst: Tomek „Mendoza” Ręgwalski

Zdjęcia: Piotr Drożdż

ROCK SERWIS 78

SZPEJ 84adres email do składania reklamacji: reklamacje@czytaj.goryonline.com