ECHA Z GÓR 8
Steph Davis bez asekuracji · Nose – imponujący rekord! · Highline po polsku · B.A.S.E w Dolinie – też po polsku · Na żywca i nie tylko · Wielka droga Babanowa
RELACJE
Z pamiętnika festiwaloholika. Rzecz o Przeglądzie Filmów Górskich w Lądku Zdroju 16
II Spotkania z Filmem Górskim – podsumowanie 18
Polskie dni z Zell Am See 20
Golden Lunacy. Zderzenie żywiołów 22
David Kaszlikowski
Ta samotność we dwoje jest niesamowita. Jesteśmy jak maleńkie kropki. Na tej ścianie nie istniejemy dla świata. Co jakiś czas fiordem przepływa łódź rybacka, ale nikt nie wie, że na wyspie Pammialuk, na zasłoniętym głazami wzgórzu dwójka Polaków rozłożyła swój obóz, a już na pewno nikt nie wpadnie na pomysł, by szukać ludzi na tym bezmiarze granitu 500, 700, 1000 m ponad wodą.
Klasycznie w Charakausa, czyli Lucky People w Karakorum 34
Adam Pustelnik
Kiedy przez radio prosimy Nafeesa o prognozę n a następny dzień, słyszymy za każdym razem to samo: „radio says: mix cloudy”. Za pierwszym razem nie rozumiemy, co może to oznaczać, aż do chwili, gdy rano budzimy się w mgle tak gęstej, że można by ją ciąć nożem. Rozwiązanie sytuacji przychodzi dosyć niespodziewanie.
Mikstowo w Charakusa 42
Jan Kuczera
Zapomnieliśmy o zabraniu gazu. Nasze rozgoryczenie tym faktem sięga stanu, kiedy pozostaje już tylko milczenie. Żadne wulgaryzmy nie są w stanie oddać tego, co czujemy. Milczymy więc. Obaj wiemy, że niemożliwość roztopienia śniegu i zagotowania wody oznacza porażkę na wstępie.
Góra Martwych Ptaków 48
Tekst: Łukasz Depta, Andrzej Głuszek
Zdjęcia: Łukasz Depta
Staję rozczarowany na nawisie, na lewej z dwóch grani, wpisujących niewielką, północną ścianę Honbroka w trójkąt. Miał tu być płaski kawałek grzbietu, a tymczasem nawisy i seraki pną się w kierunku gigantycznego lodowego kalafiora na wierzchołku. W lewo spada śnieżno-lodowy stok na kilkaset metrów. I nie ma tam przystanków. To znaczy pewnie jest gdzieś tam ostatni przystanek, ale to nie dla nas.
Buoux – po prostu klasyk 60
Tekst i zdjęcia: Christian Pfanzelt
Tłumaczenie: Alexander Beneke
Menu jakie oferuje Styxwall jest co najmniej zachęcające. Angela decyduje się na Vieux campeur i jest nieźle zaskoczona tym, że im wyżej wchodzi, tym dłuższe stają się odstępy między przelotami, a ściana staje się gładka jak teflonowa powierzchnia patelni. Wspinam się na prawo od Angy na Scaravangeur 7a i spoglądamy na siebie z nietęgimi minami, smacznego.
Buoux – info praktyczne 67
Drugi dom we Francji 68
Andrzej Marcisz
Buoux – tu straciłem dziewictwo 69
David Kaszlikowski
10 faktów i ciekawostek z historii wspinania w Buoux, które warto znać 70
Piotr Drożdż
Bracia Burgess – powrót do Chamonix 72
Z Adrianem i Alanem Burgeessami rozmawia Piotr Paćkowski
KĄCIK TATRZAŃSKIEGO TURYSTY 74
Ostra
Leszek Jaćkiewicz
TRENING 76
Trening „wyrównawczy”
Tekst: Tomek „Mendoza” Ręgwalski
Zdjęcia: Piotr Drożdż
ROCK SERWIS 78
SZPEJ 84