logo

TOP NEWS 6

Bimbaluna 9a/a+ – kolejny rekord dla Bereziartu! · Iker dołącza do najjaśniej „błyszczących” wspinaczy · „Prawie on sight” na Hotelu Supramonte · Nowe VI.7 dla Marcina Wszołka · Nowa droga na Grandes Jorasses!

ECHA Z GÓR 13

Kolejna „Korona Himalajów” zdobyta! · Pod prąd... wodospadu! · Gwiezdny  duet · Halucynogenna historia i rekord prędkości · A Mile and a Bit of Fun na The Great White Wall i Trawers Zamarłej

Indie w trzynastu asanach 16

Tekst i zdjęcia: Jacek Kudłaty

Odziani w pomarańczowe szaty święci mężowie podążają ścieżką pokuty i wyrzeczeń. Udręczając się w przedziwny sposób, zdobywają niezwykłą moc – siddhi, która umożliwia im osiągnięcie lekkości, a nawet lewitację. Sadhu wędrują i nigdy nie zatrzymują się na dłużej w jednym miejscu, wierząc, że pozostawanie w miejscu prowadzi do stagnacji. Święta prawda.

KIRGISTAN

Spotkania z Dżigitem 26

Tekst: Błażej Ceranka

Zdjęcia: Błażej Ceranka, Marcin Rutkowski

Nauka kucania 32

Tekst: Piotr Michalski

Kucanie jest w ogóle coraz częściej spotykaną formą spędzania wolnego czasu. Im dalej na wschód, tym więcej mężczyzn kuca. Można by rzec, że to wręcz postawa życiowa.

Karakoł – informacje praktyczne 40

Marcin Rutkowski

Karawszyn – informacje praktyczne 42

ACONCAGUA CZ. II

Po dwudziestu latach. Południowa ściana Aconcagua 46

Tekst: Wiesław Burzyński, Mirosław „Falco” Dąsal.

Zdjęcia: Wiesław Burzyński

Hm, w takich warunkach jeszcze nie działałem. Byłem, owszem, w dwóch, trzech lawinach, w jednej nawet całkiem nieźle byłem, ale żeby wspinać się w czasie powstawania, trwania lawiny, to nie, na to trzeba było Aconcagui.

Aconcagua – Droga Lodowcem Polaków 52

Ryszard Pawłowski

TOPO 54

Opracował: Rafał Ziobro

KĄCIK TATRZAŃSKIEGO TURYSTY

Kopy Liptowkie 58

Leszek Jaćkiewicz

SKALNE RAJE

Grotti – włoskie królestwo dziurek 60

Tekst: Ola Taistra

Zdjęcia: Ola Taistra, Sebastian Wutke

Po przyjeździe do Grotti dostrzeżecie jedynie mały skromny masyw skalny, punkt orientacyjny delikatnie wpasowany w spokojny wiejski krajobraz. Nie wolno jednak zapomnieć, że cicha woda brzegi rwie! A w tym przypadku tak właśnie jest. Przygotujcie się więc na użycie bicepsów niezależnie od rodzaju przewieszenia, a także przyzwyczajcie palce do dziur wszelkich rozmiarów.

Buldering w Rudawach Janowickich cz.1 Czartówka 67

Tekst i zdjęcia: Michał Wiśniewski

Co oferuje nam ten mikrorejon bulderowy? Po pierwsze świetnej jakości skałę! [...] Granit w samej Czartówce przypomina ten spotykany w Sokolikach, to znaczy tarciowy, lecz nie powodujący ran ciętych, kłutych i szarpanych na opuszkach naszych palców. Po drugie znajdziemy tu piękne i unikatowe formacje skalne. Sztandarowym przykładem może być bulder Ryba, kamień wyglądający rzeczywiście jak pysk ogromnej ryby. Wiele bulderów oferuje nie mniejsze wrażenia estetyczne.

WSPOMNIENIE

Jacek Rusiecki „Dżek” 70

Magda Rusiecka, Marek Grochowski, Andrzej Piekarczyk, Zbigniew Tatarczuch

Soft shell – historia i teoria 72

ROCK SERWIS 74

Dave Graham – galeria · O La, La! · Miniwszechświaty Marcina · Jura Krakowska i Zawierciańska pod znakiem VI.6 i mocnego VI.5 · West is the Best · Dani Andrada na 9a+/b · Mraza na redpointowym i onsajtowym topie · Praworęczny start do The Dagger · Lama w Massone · Hubble po raz piąty · Seria Ikera

SZPEJ 80

 
adres email do składania reklamacji: reklamacje@czytaj.goryonline.com