logo

STRZELISTE TATRY

Żabia Lalka 8

Tekst i zdjęcia: Piotr Drożdż

Tatry sportretowano na milionach zdjęć, ale 99,99% z nich powstało w najpopularniejszych miejscach widokowych. Niewiele jest zaś efektownych ujęć, na których miejscem akcji byłyby zakątki rzadziej odwiedzane, a równocześnie niezwykle efektowne. Założeniem projektu „Strzeliste Tatry” jest zgromadzenie materiału uwieczniającego najbardziej spektakularne miejsca w Tatrach.

KOBIETY W TATRACH

Opracowanie całości: Agnieszka Szymaszek

Zofia Radwańska-Paryska 14

Kochała Tatry, rośliny i koty

Helena Marusarzówna 16

Piękno i odwaga

Krystyna Sałyga-Dąbkowska 18

Marzyłam o wakacjach nad morzem

Maria i Marta Krzeptowskie 20

Schronisko jak dom

Lida i Marzena Skotnicówny 23

Siostry taterniczki

Monika Rogozińska 24

Czekoladowy smak Kościelca

Justyna Żyszkowska 28

Wśród tęcz i burz

Ewelina Zwijacz-Kozica 32

W Tatrach „czyszczę głowę”

MINIANKIETA GÓR

O kobietach i Tatrach

Magdalena Derezińska-Osiecka 34

Klaudia Tasz 35

Pytała: Agnieszka Szymaszek

Tatrzańskie ekstremy 36

Tekst: Filip Babicz

„Która najtrudniejsza?” – już w 1972 roku pytał na łamach „Taternika” Janusz Skorek. Przygotowana lista jest próbą odpowiedzi na to pytanie, rzucenia światła na kwestię najtrudniejszych dróg wytyczonych na obszarze całych Tatr.

WIELKIE GRANIE TATR

Kapałkowa Grań na Lodowy Zwornik 44

Tekst i zdjęcia: Andrzej Marcisz

Grani nie da się przejść z podręcznikową asekuracją. Trwałoby to zbyt długo i zamiast przyjemnością, stałoby się katorgą. Często lina daje tylko maleńkie poczucie bezpieczeństwa. Błąd może mieć tragiczne skutki. Dlatego partnerstwo w zespole wspinaczkowym na grani jest wielokrotnie mocniejsze niż przy standardowym wspinaniu.

Galeria Osterwy 54

Tekst: Dávid Závacký

Wspinanie na Osterwie to coś pomiędzy wspinaniem górskim i skałkowym. To sama przyjemność dla tych, którzy mają dość oddalonych ścian lub kiedy pogoda jest niestabilna, bo zawsze można się schować w pobliskim schronisku albo zejść na parking znajdujący się około pół godziny drogi od podstawy ściany.

Słowackie ostoje 58

Tekst: Agnieszka Szymaszek

Tatry Słowackie, znacznie większe i rzadziej uczęszczane niż Polskie, wciąż kryją w sobie miejsca urokliwe, bogate w niezwykłą roślinność, dzikie i odludne. Miejsca te, schowane przed masą turystów daleko poza szlakami, dają Tatrom szansę na ocalenie ich pierwotności.

Buldering w Tatrach. Dolina Zeleného Plesa 62

Tekst i zdjęcia: Maciek Szopa

Szybka kawka, wypożyczenie dwóch kraszy i już pędzimy eksplorować okoliczne kamyki. W końcu to przecież Tatry, gdzie supersłoneczna pogoda w ciągu pięciu minut zamienić się może w niekończącą się zlewę.

Straszna zemsta 66

Tekst: Hubert Jarzębowski

Według ślicznej legendy, gdy Pan Bóg tworzył Tatry, jeden z aniołów zniżył się zanadto i zahaczył skrzydłem o wierzchołek góry, wykrzywiając go na podobieństwo rogu. Z Krywaniem wiążą się jednak również dużo straszniejsze opowieści...

W jedną stronę 68

Tekst: Adam Śmiałkowski

Wcisnąłem w wąską szczelinę najmniejszego frienda i przyssałem się do rysy, klinując w niej ramię, a potem stopę. Wyczołgując się jak gąsienica, uciekałem do góry ponad spiętrzenie grani. Dosięgłem jej ponad trójkowymi płytami, które ominąłem jakimś piątkowym wariantem, jakbym koniecznie musiał przysporzyć nam adrenaliny.

Wyraz spod krzyża 71

Tekst: Piotr Michalski

Podobno mężczyzna jest głową rodziny, a kobieta – jej szyją. Jeśli tak, to ta góralska rodzina wygląda jak ochroniarz albo mafioso sprzed jakiegoś baru, w czarnej skórze i w „beemce”. Szyja jest w niej bowiem szersza niż osadzona na niej głowa. Widać, że ona trzyma tam całość. Decyduje, kto, kiedy, na ile i za ile.

Zimowy spręż czyli moje przygody z Kozim 74

Tekst i zdjęcia: Tadeusz Mazeno Dzięgielewski

Wojtek był chłopakiem, który mnie, „starego dziada”, nakręcał – tak jak onegdaj nakręcało się zegarki. Nie w sensie patologicznym, tak jak się nakręcają ludzie w korporacjach, ino w sensie pozytywnym „kopał w tyłek” (ten psychiczny „tyłek”, żebym się wreszcie ruszył) tym, co robił.

Genialny outsider 78

Tekst: Wojciech Szatkowski

Stanisławski był jednym z najwybitniejszych taterników lat 20. i 30. XX wieku. Może nawet najlepszym. Stworzył nowe podejście do wspinaczki. Wyzbyte lęków przed wielkimi trudnościami i wielkimi ścianami.

ANKIETA

Bolt w Tatrach. Wróg czy przyjaciel? 81

Wypowiedzi: Maciek Ciesielski, Artur Paszczak, Andrzej Sokołowski, Przemysław Cholewa, Marcin Księżak, Bogusław Kowalski, Andrzej Marcisz, Adam Pieprzycki, Piotr Sztaba, Jacek Fluder

RELACJA

I Dni Lawinowe w Pięciu Stawach 86

FELIETON

O czym słuchają kamienie 87

Bogusław Kowalski

BEZPIECZEŃSTWO W GÓRACH

Bezpiecznie w Tatrach 88

SZPEJ 90

adres email do składania reklamacji: reklamacje@czytaj.goryonline.com