logo
 Od przybytku głowa nie boli – wiemy  o tym doskonale, dlatego majowe GÓRY mają nie jeden, ale aż dwa atrakcyjne tematy numeru! 
Mimo że do grudnia zostało jeszcze kilka dobrych miesięcy, już teraz bez cienia wątpliwości możemy stwierdzić, że jednym z najważniejszych wydarzeń tego roku jest przyznanie Wojtkowi Kurtyce Złotego Czekana za całokształt kariery (Piolet d’Or Carrière). W numerze znajdziecie nie tylko relację z imprezy wręczania najważniejszych nagród za osiągnięcia alpinistyczne, ale także – a może przede wszystkim! – obszerny materiał prezentujący wybitne przejścia Zwierza na jedenastu imponujących ścianach. Dodatkowy smaczek stanowią zdjęcia ścian z orientacyjnie wrysowanymi drogami, które pozwolą lepiej uzmysłowić sobie powagę jego przedsięwzięć.
Nie mniej istotny – choć niezwiązany z bieżącymi wydarzeniami – jest drugi temat numeru: Mont Blanc. Przed boomem wakacyjnych wyjazdów postanowiliśmy przyjrzeć się najwyższemu wierzchołkowi Europy Zachodniej z różnych stron. Przytaczamy historię, opowieści polskich autorów znaczących przejść, a także wywiad z Marianem Bałą, uczestnikiem wypraw alpejskich w latach pięćdziesiątych, który wspomina nie tylko przejścia, ale także smak bananów i coca-coli oraz ówczesne realia i szok kulturowy związany z wyjazdem na Zachód. 
Nie skupiamy się jednak wyłącznie na historii. Proponujemy więc malowniczy trekking wokół Mont Blanc. Tym, którzy chcą po raz pierwszy wejść na najwyższy szczyt Alp, polecamy materiał prezentujący trzy najpopularniejsze drogi normalne, a także… wywiad z ratowniczką z Chamonix. Bardziej zaawansowanych zainteresuje z pewnością idea zbierania punktów za przejście 101 alpejskich dróg w masywie oraz skalne linie pod Mont Blanc. Zapaleńcom, którym nie wystarcza chodzenie ani wspinanie, proponujemy Mont Blanc na biegowo – na dwa sposoby. 
Co poza tym? Wywiady ze skalnymi mocarzami Mateuszem Haładajem i Piotrem Schabem, a także wszechstronnym Michałem Królem. Do tego solidna dawka sprzętu, między innymi przeglądy plecaków i zegarków sportowo-outdoorowych. A na deser felietony oraz rysunki satyryczne. 
Miłej lektury i do zobaczenia w wakacje!
 
Łukasz Ziółkowski
zastępca redaktora naczelnego
 
adres email do składania reklamacji: reklamacje@czytaj.goryonline.com