logo
 Za sprawą wieści napływających z gór wysokich początek roku zapewnił nam zaskakującą huśtawkę emocji – zainteresowanie szybko zamieniło się w niepokój, ten przerodził w nadzieję, by w końcu przygasnąć smutkiem… I błysnąć szczyptą radości. 
Po tych dramatycznych wydarzeniach góry najwyższe nadal trzymają w mocnym napięciu, baczniej też na nie teraz spoglądamy. Od dawna nierozgrzewana himalajskimi bodźcami wyobraźnia gwałtownie odżyła, nic więc dziwnego, że wszystko, co kojarzy się z bielą wysokogórskich szczytów, przeżywa oszałamiający renesans – listy chętnych na zimowe kursy, szkolenia i wyprawy pękają w szwach. Czasem niespodziewanie, ale w większości przypadków na nowo uświadamiamy sobie, że gór zimą doświadcza się mocniej. Tą oczywistą prawdą kierowaliśmy się, przygotowując kolejny numer GÓR, dlatego znajdziecie w nich mnóstwo śniegu i lodu, a gdzieniegdzie również dużych wysokości .
Jak wygląda sprzęt potrzebny do zdobycia ośmiotysięcznika zimą? Od dawna nie jest to tweedowa marynarka ani szaliczek z szetlandzkiej wełny. Co się obecnie nosi w górach najwyższych, gdy okrutnie ściśnie mróz, dowiecie się z zestawienia, które opracowaliśmy, podglądając chłopaków pakujących się na narodową, zimową wyprawę na K2. Sprzęt to oczywiście nie wszystko. Dlatego skłoniliśmy Karola Henniga, aby zdradził, na czym polegało budowanie formy przed podjęciem takiego wyzwania. „Czy to diabeł wpuszcza mnie w zjazd z K2?” nieco filozoficznie powątpiewa z kolei Davo Karničar, przepytany podczas niedawnej rozmowy na KFG. Wygląda więc na to, że zarówno w tym sezonie, jak i w aktualnym numerze GÓR dużo uwagi koncentruje się wokół magicznego szczytu w Karakorum.
Mimo niekwestionowanej urody i sławy K2 to jednak nie pępek świata, zatem proponujemy skierować wzrok też gdzie indziej… Co powiecie na Pik Lenina? Może nie jest aż tak wysoki i trudny, ale jako ambitnemu celowi wysokogórskiej wyprawy niczego mu nie brakuje. Jeśli dodamy do tego stosunkowo niskie koszty, nikogo nie zdziwi, że cieszy się on coraz większą popularnością… I, jak to górski celebryta, ma też swoje kaprysy, Z kolei Chile wydaje się całkowicie poza zasięgiem wychudłych portfeli – o tym, jak bardzo nieprawdziwy to stereotyp, dowiecie się z cyklu „Góry, gdzie pieniądze są zbędne” przekonuje tradycyjnie Katarzyna Nizinkiewicz.
Aby jak najdłużej cieszyć się śnieżnym i mroźnym klimatem, zapraszamy również na weekendowe wyprawy skiturowe w polskie góry, prowadzone przez Wojciecha Szatkowskiego, wywiad z Edwardem Lichotą o historii najtrudniejszych zjazdów narciarskich w Tatrach i rozmowę o Wandzie Rutkiewicz z Anną Kamińską, autorką jej biografii. A jeśli poczujecie potrzebę zgłębienia niektórych wątków, zachęcamy do odwiedzenia naszego kanału Youtube, na którym można znaleźć wiele tematów prezentowanych w Magazynie i całkiem nowych historii.
 
Piotr Gruszkowski
sekretarz redakcji
adres email do składania reklamacji: reklamacje@czytaj.goryonline.com