Pisząc rok temu słowo wstępne do katalogu festiwalu w Lądku-Zdroju, prognozowałem, że dzięki Złotym Czekanom o tym wydarzeniu usłyszy cały górski świat. Dokładnie tak się stało. O wielkiej imprezie w małym polskim miasteczku mówiły najważniejsze serwisy internetowe: rockandice.com i planetmountain.com. Pojawiły się też duże materiały w górskich czasopismach, na przykład hiszpańskim „Desnivelu”.
Zresztą wszyscy zagraniczni goście Lądka, nawet ci, dla których była to już „nasta” wizyta na ceremonii wręczania najważniejszych alpinistycznych nagród świata, byli zachwyceni atmosferą, jaką udało się stworzyć podczas Gali Złotych Czekanów oraz w trakcie całego festiwalu. Nic więc dziwnego, że organizatorzy z Francji ponownie zdecydowali się powierzyć organizację Polakom.
Dlatego w Numerze Lądeckim prezentujemy 3 wspinaczki, które w tym roku uhonorowano Piolets d’Or. Niestety, dwóch z nich nie mogli opisać dla nas ich autorzy – soliści Hansjörg Auer i David Lama – którzy zginęli w tragicznym wypadku na Howse Peak w kwietniu tego roku. Trzeci czekanowy wyczyn opisują w wywiadzie sami Aleš Česen i Luka Stažar, którzy wraz z Tomem Livingstone’em wytyczyli piękną linię na Latoku I.
Oczywiście nie samymi Czekanami Lądek żyje. Wręcz przeciwnie, stanowią one tylko wisienkę na torcie gigantycznego górskiego przedsięwzięcia, dzięki czemu kolejny numer naszego magazynu, w dużej mierze związany z programem festiwalu, może być tak różnorodny. Mamy więc rozbudowany materiał o udanej rocznicowej wyprawie na Nanda Devi East, który nawiązuje do jednego z haseł przewodnich imprezy: „80 lat Polaków w górach wysokich”. Przedstawiamy też sylwetki znakomitości, które pojawią się w Lądku z prelekcjami, czyli Johna Roskelleya i Alexa Txikona, a inny gość festiwalu, Dmitrij Gołowczenko, opisuje dla nas swoją ostatnią wybitną wspinaczkę wschodnią ścianą Jannu. Uniwersum solistów reprezentuje historyczny tekst Mariusza Biedrzyckiego oraz fragmenty książki Niewiarygodna wspinaczka, której premiera również odbędzie się w trakcie lądeckiego święta gór. Nawiązując do festiwali książki i filmu górskiego, prezentujemy wywiady z historykiem literatury Jackiem Kolbuszewskim i dyrektorką sekcji filmowej, Kasią Biernacką.
Niestety, ten numer, zazwyczaj pełen dobrych emocji związanych z realizowaniem różnych górskich pasji, otwieramy w zupełnie innym tonie – żegnając naszego przyjaciela i współpracownika, Maćka Szopę. Jednak on nie chciałby, abyśmy spuszczali nosy na kwintę. Dlatego gdy spotkamy się w gronie redaktorów i współpracowników na lądeckiej imprezie, wypijemy za wspólne spotkanie – gdzieś, kiedyś, po drugiej stronie grani…
Piotr Drożdż
redaktor naczelny