logo


Życie bywa nieprzewidywalne – to wiedziałem od dawna. Ale że aż tak? Gdy kończyłem wstępniaka w pierwszym numerze i życzyłem wszystkim dobrego górskiego roku, nie przypuszczałem, iż kolejne słowo wstępne będę pisał już w zupełnie innej rzeczywistości. I że rok 2020 okaże się tak bardzo odmienny od poprzednich, i to w każdej sferze – nie tylko tej związanej z aktywnością w wertykalnym świecie.
Rzeczywistość w czasach COVID-19 stawia przed nami nowe wyzwania. „Pomyślmy, jak dużo nieznanego możemy odnaleźć niedaleko od domu. Musimy tylko spojrzeć na otoczenie z innej perspektywy, co wymaga podjęcia pewnego wysiłku” – pisze James Pearson w felietonie o znamiennym tytule Nieoczekiwane korzyści, który publikujemy w tym numerze. Faktycznie: wielu z nas, będąc skazanymi na uprawianie swoich ulubionych aktywności – wspinaczki, trekkingu, trail runningu – w najbliższej okolicy, ze zdumieniem odkrywa (na powrót, a czasem nawet po raz pierwszy) jej atrakcyjność. W kolejnych wydaniach GÓR postaramy się wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom.
Na pierwszy ogień wzięliśmy rodzimy matecznik: Jurę Krakowsko-Częstochowską, która przeżywa prawdziwy renesans popularności. Ankieta na osobiste TOP 10 przeprowadzona wśród znanych wspinaczy powinna pomóc wam wybrać jurajskie (i nie tylko) cele na koleje miesiące. A jeśli szukacie inspiracji do treningu i personalnego rozwoju, proponujemy lekturę wywiadu z Łukaszem Dudkiem – wspinaczem, który ma w wykazie największą liczbę ekstremalnych dróg poprowadzonych w polskim wapieniu. Ciekawostką jest także topo Rozwalistej Turni, okraszone spostrzeżeniami o zarastaniu Jury, które przygotował założyciel GÓR Krzysiek Baran. Jeżeli tak jak my lubicie jurajskie anegdoty, znajdziecie je we wspomnieniach Andrzeja Machnika oraz w rozmowie z czołowym przedstawicielem grupy Kaskaderów – Jerzym Łabęckim. Miłośników historii wspinania skalnego zaciekawi także wywiad z Antoine’em Le Menestrelem, legendą lat 80. 
„Gdy ta wielka, zbiorowa kwarantanna się skończy, a mam nadzieję, że dzień ten nadejdzie już niebawem, żądni nowych przygód ruszymy na poszukiwanie nieznanego. Jestem pewien, że będzie smakować jak nigdy dotąd” – podsumowuje swój artykuł Pearson. Oczywiście przygotowaliśmy sporo treści dla wszystkich, którzy w blokach startowych czekają na otwarcie granic i transportu lotniczego. Egzotycznym tematem numeru jest Kilimandżaro. Porady i wspomnienia dwóch Tomków – Kobielskiego i Habdasa – pozwolą wam planować własny trip na Dach Afryki. Prócz tego wędrujemy w wiele innych zakątków globu: niezawodna Kasia Nizinkiewicz prowadzi nas na Islandię, Boguś Hynek do Japonii, a Krystian Truszkiewicz do Patagonii. Poza tym wizytujemy trekkingowo bliższą, a zawsze atrakcyjną Szwajcarię oraz wybieramy się z liną do austriackiego Volarlbergu i na granitową wyspę Kinkasan. 
A już wkrótce, w wakacyjnym numerze GÓR, znów zabierzemy was w nasze ukochane Tatry. Do zobaczenia w kultowej Dolinie Białej Wody! 
Piotr Drożdż
redaktor naczelny
adres email do składania reklamacji: reklamacje@czytaj.goryonline.com