logo
Przełom sierpnia i września od zawsze kojarzy nam się z zawodami Rock Master, natomiast wrzesień to czas Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju. Podobnie jak podczas kultowych zawodów malutkie Arco staje się wspinaczkową stolicą Europy, tak peryferyjny Lądek-Zdrój ściąga w swoje gościnne progi największe światowe sławy uprawiające wszelkiego rodzaju sporty przestrzeni. I nie ma w tym żadnej przesady, bo po trzech edycjach Złotych Czekanów oraz wizytach już niemal wszystkich najsłynniejszych alpinistów i wspinaczy sportowych legenda tej imprezy sięga naprawdę daleko. 
Z okazji bezdyskusyjnego górskiego święta zawsze oddajemy sporą część numeru sylwetkom lądeckich gości oraz najciekawszym zagadnieniom prezentowanym podczas festiwalu. To tematy z najwyższej półki, więc taki klucz w doborze materiałów po prostu gwarantuje najwyższą GÓRSKĄ jakość, za którą cenią nas czytelnicy. 
W tym numerze znajdziemy  opowieści o karierach trzech genialnych wspinaczy trzech różnych pokoleń. Okładkę zdobi portret Thomasa Hubera, który jest z pewnością jednym z najlepszych ekstremalistów ostatnich dziesięcioleci. Pokolenie ojca Thomasa, który również był świetnym alpinistą, reprezentuje Peter Habeler, zaś znacznie młodszych górskich wymiataczy – Brytyjczyk Tom Livingstone. 
Nasz flagowy autor przewodników, Michał Kajca, opowiada o swoim wspinaniu i pracy nad kultowymi topo po rejonach południowo-zachodniej Polski, Adam Bielecki i Piotr Krzyżowski sprzedają praktyczne patenty dotyczące kwestii aklimatyzacji w górach najwyższych, a jurorzy konkursu LaMPA zdradzają tajniki fotografii. 
Oczywiście nie zabrakło też długiego wywiadu z „bohaterem wiosny”, czyli Bartkiem Ziemskim, który dokonał historycznych zjazdów narciarskich z ośmiotysięczników. 
GÓRY są więc znowu tyglem pełnym zupełnie różnych osobowości i tematów, który podgrzany jest ogniem autentycznej pasji. W czym, jak żywo, przypominają lądecki festiwal. 
Piotr Drożdż
redaktor naczelny
adres email do składania reklamacji: reklamacje@czytaj.goryonline.com