Drodzy Czytelnicy
Patagonia zdominowała numer GÓR, który oddajemy w Wasze ręce. Patagonia, a konkretnie trzy masywy: Torres del Paine, Fitz Roy i tajemniczy Murallón. Ale po kolei...
Upłynął rok od czasu, kiedy zamieściliśmy monografię Torres del Paine. Wówczas na topo ścian niesamowitych turni nie było żadnej drogi wytyczonej przez polskich wspinaczy. Nie minęło dwanaście miesięcy i ta sytuacja uległa zmianie - mamy polską linię na południowej ścianie Torre Sud, a zarazem świetny materiał w tym numerze GÓR.
Inaczej miały się sprawy z Fitz Royem. Tam istniała już polska linia z 1984 roku, po latach nieco zapomniana przez nasze środowisko wspinaczkowe, ale za to piękna i do dziś nie powtórzona. Na początku tego roku, po dwudziestu latach od jej wytyczenia, w słynnym masywie działali nasi alpiniści, dokonując wartościowych powtórzeń i przechodząc nową drogę na Aguja Mermoz. Aż prosiło się, aby zaprezentować oba te wydarzenia w cyklu "Now and Then". Pierwszą jego część stanowi wciągający artykuł "Patagnonia - do góry nogami", drugą - świetnie oddający klimat lat osiemdziesiątych wywiad z Wieśkiem Burzyńskim.
Wreszcie temat naszego "coverstory" - Murallón, zapomniany szczyt, leżący na Lądolodzie Patagońskim, daleko od szlaków uczęszczanych przez wspinaczy i trekersów. Zarazem pierwsza wspólna wyprawa dwóch wielkich świata wspinaczkowego - Stefana Glowacza i Roberta Jaspera. Opowieść Roberta o tej wyprawie to dokładnie taka mieszanka podróży i wspinania, niepewności i radości ze zwycięstwa, burzy i słońca, lodu i skały, wciągającego tekstu i pięknych zdjęć, jaką najbardziej lubią nasi Czytelnicy.
Ale nie samą Patagonią stoją kwietniowe GÓRY 2004. Za oknami wiosna na całego, wielkimi krokami zbliża się sezon letni. Zarówno wspinacze, jak i turyści wysokogórscy wybierają nowe cele - w górach i w skałkach. Dlatego, począwszy od tego numeru, "wzmacniamy" przewodnikową stronę GÓR. Zaczynamy od monografii Galerii Osterwy, skałoplanu Wzgórza 502 oraz poradnika "Rosja - raj utracony?" To jednak dopiero początek. W każdym kolejnym wydaniu znajdziecie schematy, monografie ścian, szczegółowe opisy regionów i tras trekingowych oraz czytelne i ilustrowane zdjęciami skałoplany rejonów skałkowych. Mamy nadzieję, że będą stanowiły cenną pomoc w wybraniu nowych celów lub przygotowaniu się do planowanych podróży.
Piotr Drożdż