logo

Drodzy Czytelnicy

Pierwsze GÓRY A.D. 2009 przynoszą wielkie podsumowanie minionego roku. W konsekwencji numer naszego pisma jest wypełniony wywiadami, wspomnieniami i artykułami o czołowych przedstawicielach sportów górskich i wspinaczkowych - zarówno z zagranicy, jak i z Polski. Wypada zacząć od kobiety, zwłaszcza, że swoimi osiągnięciami w minionym roku w pełni na to zasłużyła. Mam tu oczywiście na myśli Edytę Ropek - Mistrzynię Europy i zwyciężczynię generalnej klasyfikacji Pucharu Świata we Wspinaniu na Czas w 2008 roku. Konsekwencją tych wybitnych wyników sportowych było przyznanie tarnowiance narody polskich środowisk wspinaczkowych - Jedynki, którą otrzymała podczas Krakowskiego Festiwalu Górskiego. W długim wywiadzie udzielonym GÓROM Edyta opowiada o specyfice uprawianej przez siebie dyscypliny (a w zasadzie dyscyplin, bo odnosi ona również sukcesy w bulderingu), swojej drodze do sukcesu i planach na przyszłość.

Nie zabrakło też fotoreportaży o wyczynach wspinaczy należących do światowego topu. Okładka przedstawiająca Stefana Glowacza wspinającego się wysoko ponad zamarzniętą zatoką na swojej nowej drodze na Ziemi Baffina jest efektowną zapowiedzią artykułu o kolejnej wyprawie tego popularnego wspinacza w zakątek globu. Podobnie jak w poprzednich wyprawach na dziewicze alpejskie ściany towarzyszył mu równie znakomity wspinacz, także dobrze znany naszym czytelnikom, Robert Jasper. Nie zawiodą się również miłośnicy sztuki mistrza obiektywu Klausa Fenglera, który tradycyjnie towarzyszył tym wspinaczom podczas ich ekspedycji. Zachęcam również do obejrzenia na stronie goryonline.com filmowego miniwywiadu ze Stefanem, zrealizowanego wspólnie z Hybryda.tv.

Druga opisywana wyprawa w skute wiecznym lodem zakątki świata to ekspedycja Ikera i Eneko Pou na Antarktydę. Od dawna wiadomo, że młodszy z braci, Iker, jest jednym z najbardziej wszechstronnych wspinaczy świata. Właśnie ta niespotykana uniwersalność pozwoliła mu na realizację niezwykłego projektu pod wszystko mówiącą nazwą "Siedem ścian, siedem kontynentów". Wyprawa na Antarktydę była ukoronowaniem tego ambitnego przedsięwzięcia, którego résumé znajdziecie w następnym numerze. Wspomniane na wstępie i figurujące wśród okładkowych napisów "wielkie podsumowanie 2008" zobowiązuje, toteż składa się na nie mnóstwo materiałów. Proponujemy oryginalny wybór typu "the best of" wśród górskich i wielkościanowych przejść zrealizowanych w minionym roku. Nasz wybór dopełniają wypowiedzi znanych polskich wspinaczy na temat wybranych wyczynów. Ponadto publikujemy pokaźną porcję wywiadów oraz autorskich materiałów czołowych polskich skałkowców: Oli Taistry, Łukasza Dudka, Mateusza Haładaja, Pawła Saladry i Pawła Wyrwy. Osobny materiał poświęcamy także dwóm niekwestionowanym bohaterom skalnego sezonu 2008 na świecie: Adamowi Ondrze i Chrisowi Sharmie. Wychodzimy również naprzeciw rosnącemu zainteresowaniu wspinaczką tradycyjną, zamieszczając artykuł o najciekawszych przejściach spod znaku "trad" na Wyspach Brytyjskich.

Jak zwykle o tej porze roku sporo miejsca poświęcamy skituringowi. Świetne przyjęcie naszego dodatku GÓRYSnow utwierdza nas w przekonaniu, że zimą i wiosną ta tematyka powinna być żelaznym punktem GÓR-skiego spisu treści. Jako że właściwy sezon skiturowy i skialpinistyczny zaczyna się na dobre w momencie, kiedy narciarze wyciągowi już myślą o odłożeniu sprzętu do garażu, to w tym roku możecie spodziewać się jeszcze kilkudziesięciu stron traktujących o narciarstwie pozatrasowym. Z pewnością mocnym punktem będą wywiady ze specjalistami w tej dziedzinie, którzy podzielą się z Wami swoim doświadczeniem, patentami i wskazówkami. W pierwszej odsłonie tego cyklu przeczytacie zapis rozmowy z Naczelnikiem TOPR, a także fanatykiem skituringu i skialpinizmu, Janem Krzysztofem. Połączenie ogromnej praktycznej wiedzy z zakresu ratownictwa oraz wieloletniego doświadczenia w uprawianiu swojej ulubionej dyscypliny sprawia, że próżno byłoby szukać osoby, która bardziej fachowo opowiedziałaby o zagrożeniach związanych z uprawianiem narciarstwa pozawyciągowego. Następne odsłony cyklu szykują się równie ciekawie. Zapraszamy!

Zachęcam także do zapoznania się z licznymi uzupełnieniami i rozszerzeniami opublikowanych artykułów na naszej stronie internetowej www.goryonline.com. Obiecuję mnóstwo niespodzianek w 2009 roku - zarówno w czasopiśmie, jak i na portalu. Trzymajcie więc rękę na GÓR-skim pulsie!

Piotr Drożdż 
adres email do składania reklamacji: reklamacje@czytaj.goryonline.com