logo

Drodzy Czytelnicy

Drugie wydanie GÓR w tym roku przynosi kolejną okładkę, którą trudno uznać za typową. Czas eksperymentów zaczęliśmy w ostatnim numerze ubiegłego roku. Zaprezentowaliśmy w nim oryginalny kolaż dwóch zdjęć, symbolizujący "przeskok" z roku 2009 w 2010. Nowy Rok powitaliśmy kolejnym nietuzinkowym coverem, którym uhonorowaliśmy niezwykłą karierę Riccardo Cassina. Jak się okazało, GÓR-ska okładka w stylu retro, przedstawiająca archiwalne zdjęcie Riccardo w akcji, okazała się strzałem w dziesiątkę, i spora liczba osób składała nam gratulacje oryginalnego pomysłu. Postanowiliśmy pójść za ciosem i również tym razem zaprezentować coś nietypowego. Może nie jest to aż tak "odjechany" pomysł jak poprzednie, ale zarówno stricte sportowa tematyka, rozwiązanie graficzne, jak i kolorystyka, znów pozwalają zaliczyć okładkę do "wychodzących przed szereg". Mamy nadzieję, że i tym razem uznacie nasz eksperyment za udany.

Okładka zapowiada pierwszy duży temat numeru, czyli obszerną relację z ostatnich rozgrywek Pucharu Świata we Wspinaczce Lodowej. Jest to prawdziwy materiał z pierwszej ręki, bowiem ściśle współpracujący z nami Łukasz Warzecha pełnił na imprezach pucharowych rolę oficjalnego fotografa UIAA. Dzięki temu mamy do dyspozycji nie tylko najlepsze kadry, ale także wiedzę, którą Łukasz zdobył za kulisami - poprzez obserwowanie wydarzeń "od kuchni" oraz podczas wielokrotnych rozmów z bohaterami wydarzeń. Relację dopełnia wywiad ze zwyciężczynią Pucharu Anną Galljamową. Rozmowa ta jest dość szokująca i dobrze obrazuje wyjątkowość - w dobrym i złym znaczeniu - tej dyscypliny. Nie zdradzę jednak żadnych szczegółów - przeczytajcie sami.

Wracamy też do szyldu Reminiscencje 2009, który zapoczątkowaliśmy w poprzednim numerze. Otwiera je opowieść Mateusza Haładaja o minionym sezonie, który z różnych względów okazał się dla niego przełomowy. Łodzianin przyzwyczaił już nas, że jakość zdjęć, jaką przywozi ze swoich wyjazdów, niczym nie odbiega od tych tworzonych przez profesjonalistów. Tak jest też i tym razem, dzięki czemu artykuł nie tylko czyta, ale także ogląda się z największą przyjemnością. Wśród naszych GÓR-skich ech minionego roku nie mogło zabraknąć wspomnień najbardziej utytułowanej polskiej zawodniczki rywalizującej w sportach wspinaczkowych. Mowa oczywiście o Edycie Ropek, która w udzielonym nam wywiadzie opowiedziała o kolejnym pełnym sukcesów roku startów na wertykalnych arenach, a także o tym, co porabia w czasie międzysezonowej przerwy.

Właśnie… wywiady. Wspomnieliśmy już o dwóch, a jest to zaledwie wierzchołek prawdziwej "wywiadowczej góry lodowej", którą serwujemy Wam w tym numerze. Publikujemy w nim aż dziewięć większych lub mniejszych rozmów ze znanymi osobistościami sportów górskich. Największym objętościowo wywiadem jest rozmowa Andrzeja Mirka z Adamem Zyzakiem. Przenosi nas ona skutecznie - zarówno za pomocą świetnych archiwalnych zdjęć, jak i zajmującej opowieści - w czas nieporośniętych jeszcze lasem skałek Jury, romantycznych biwaków pod gołym niebem, legendarnych postaci pokroju Druciarza czy Jana Długosza, złotej ery działalności polskich alpinistów w Alpach, i narodowych wypraw w góry wysokie. Drugi duży wywiad to rozmowa z cyklu prezentującego sylwetki wybitnych polskich narciarzy ekstremalnych. Tym razem jest to czołowa polska zawodniczka startująca w zawodach skialpinistycznych - Klaudia Tasz, która nie stroni także od skialpinizmu uprawianego samotnie w górach.

Od efektów wywiadowczej pracy naszych redaktorów pękają także Echa z Gór, Rock Serwis i bulderKorner. W górskim dziale informacyjnym Hansjörg Auer opowiada o swojej nowej drodze na turniach Paine w Patagonii, a Will Gadd wyjaśnia genezę szokującej wyceny WI10, jaką zaproponował dla swojej drogi. Ponadto dowiemy się także, z pierwszej ręki, co porabiała w ostatnich miesiącach znakomita Niemka Ines Papert. Rock Serwis przynosi rozmowy ze wspinaczami spod znaku 9a. Czujący się jak ryba w wodzie w każdej nieomal dyscyplinie wspinania Iker Pou opowiada o swoim ostatnim wyczynie - tym razem na niwie wspinaczki sportowej. Mniej znany z braci Nicole, Francois, udowadniał już w przeszłości, że jest ulepiony z tej samej gliny, co jego brat - Fred. Ostatnio potwierdził to po raz kolejny, otwierając w wieku 42 lat drogę wycenioną na 9a, i tego właśnie wyczynu dotyczy publikowana przez nas rozmowa. Wreszcie w bulderKornerze daliśmy się wypowiedzieć prawdziwemu mistrzowi małych form - Finowi Nalle Hukkataivalowi. Nie zaniedbaliśmy także najmłodszego pokolenia - etykietkę Młodzi Gniewni postanowiliśmy tym razem przykleić naprawdę młodym i oczywiście obiecującym wspinaczkom.

Nie mogło zabraknąć pasjonujących górskich opowieści. Świetnie czyta się relację Mirka Mąki z wejść na trzy przepiękne szczyty Cordillera Blanca: Nevado Pisco, Alpamayo i Huascaran. Równie wciągająca jest lektura tekstu "Tragedia na Poincenot", choć - co zapowiada już tytuł - towarzyszą jej zupełnie inne emocje. Hipotermii, zjawisku odpowiedzialnemu za tytułową tragedię, postanowiliśmy poświęcić aż dwa poradnikowe teksty. Swego rodzaju "ABC" zapobiegania wychłodzeniu organizmu w górach przedstawiają goprowcy w cyklu "Bezpiecznie w górach", zaś dogłębną analizę tematu z naukowego i medycznego punktu widzenia prezentuje nasz GÓR-ski szaman - Robert Szymczak.

Na koniec nie mogę nie wspomnieć o kolejnym nowym dziale - "Nie samym wspinaniem człowiek żyje". Sam tytuł wyjaśnia tematykę, a w pierwszej odsłonie Artur Paszczak wyjawia, że "jest winny". Co ma na myśli, Drodzy Czytelnicy? Zamiast dać prostą odpowiedź, wzniosę toast za Wasze zdrowie! :- ) Najlepszego i do zobaczenia!

Piotr Drożdż



adres email do składania reklamacji: reklamacje@czytaj.goryonline.com